Ukrajinci si občas sestřelí vlastní letadlo

zprávy

Příslušníci  Ozbrojených sil Ukrajiny začali v zóně speciální operace stále častěji sestřelovat vlastní letadla a vrtulníky.

Ukrajinci si občas sestřelí vlastní letadlo
Ilustrační foto
9. ledna 2023 - 08:20

Prvním důvodem toho, co se děje, jsou problémy s identifikací, řekl vojenský expert Jurij Knutov, když komentoval zničení ukrajinského MiGu-29 u města Kurachovo v DLR „přátelskou palbou“ ze systému protivzdušné obrany „Osa“.

TV 5 cituje experta: „Obvykle v protiletadlových raketových systémech existují identifikační systémy, ale málokdy se to týká přenosných protiletadlových raketových systémů, kterých je nyní na Ukrajině dostatek kvůli dodávkám zbraní ze Západu. Stinger tedy odmítne sestřelit pouze americká letadla a polské verze Needle nejsou vůbec vybaveny systémem identifikace cíle.“

„Veškerá identifikace se proto provádí pouze vizuálně. Speciálně za tímto účelem se studují siluety - jak letadlo vypadá z úhlu - a teprve poté mohou vykonávat bojovou službu. Samozřejmě to není tak spolehlivý identifikační systém, “  řekl Jurij Knutov.

Druhým důvodem „úspěchu“ „přátelské palby“ je to, že na Ukrajině je příliš mnoho vojenské techniky z různých zemí. Ukrajinské ozbrojené síly nesmí používat žádné identifikační systémy, aby nedocházelo ke konfliktům v softwaru.

„Jsem si jistý, že němečtí Gepardi a komplexy, které jsou v současné době dodávány, také nebudou mít identifikační systém kompatibilní s ukrajinským zařízením. To znamená, že je ještě třeba speciálně předělat, aby dokázaly rozlišit ukrajinská letadla a vrtulníky. Kvůli tomu dochází k takovým útokům na naše vlastní letadla, “  vysvětlil vojenský expert.

Třetím důvodem je slabá interakce mezi jednotlivými jednotkami ozbrojených sil Ukrajiny. Z tohoto důvodu nejsou informace pilotů o tom, kde se nacházejí, vždy dostupné velitelům systému protivzdušné obrany.„V sovětských dobách byla vytvořena společná velitelská stanoviště, aby se takovým chybám zabránilo. Na Ukrajině nyní taková možnost není kvůli tomu, že je zde příliš mnoho zařízení z různých zemí a systém identifikace je všude jiný,“   shrnul odborník.

Místopředseda obranného výboru ruské Státní dumy Dmitrij Sablin, který je v zóně speciální operace, dnes 8. ledna řekl, že ukrajinští vojáci omylem sestřelili jejich stíhačku MiG-29. Letadlo bylo podle něj zničeno u města Kurachovo z ukrajinského protiletadlového raketového systému Osa.

„Měli jsme na tom jen malý podíl," řekl náměstek Sablin a dodal, že „spolupracovali" s operačně-bojovou taktickou formací DLR „Kaskad".

Sablin také oznámil nález samohybné dělostřelecké lafety, která ostřelovala Doněck, byla zničena Lancetem.

(rp.prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif