Taliban ocenil rodiny atentátníků, kteří zabíjeli americké vojáky

zprávy

Netrvalo dlouho a Taliban ukázal, kým skutečně je – nebo kým vždy byl – po předchozích počátečních prohlášeních o nové „umírněné“ a „reformované“ islamistické skupině.

Taliban ocenil rodiny atentátníků, kteří zabíjeli americké vojáky
Shromáždění „oceněných"
22. října 2021 - 04:20

Charakteristika většinou pocházející od západních vědátorů po úplném srpnovém převzetí moci Talibanem během stahování amerických jednotek. Koncem minulého měsíce prohlásil Taliban, že znovu zahájí „uřezávání rukou“ a také veřejné věšení těl popravených zločinců.

Ale nejnovější krok je považován za obrovskou provokaci zaměřenou na zesnulé americké vojáky a vojáky NATO, kteří strávili dvě desetiletí válčením proti islamistickému povstání. Tento týden úřadující ministr vnitra Talibanu Sirajuddin Haqqani,  je třeba poznamenat, že je stále „nejhledanějším“ teroristou FBI s odměnou 10 milionů dolarů na hlavu, ocenil afghánské sebevražedné atentátníky, kteří zaútočili na americké a afghánské národní jednotky, jako „hrdiny vlasti“ .

Haqqani uspořádal v kábulské hotelové posluchárně obřad pro příbuzné sebevražedných atentátníků, kteří provedli útoky, když byli Američané přítomni na afghánské půdě. Poctil členy rodiny  10.000 afghánců  (místní měna) každého, neboli ekvivalentem 112 dolarů, a dále jim slíbil půdu .

V projevu na shromáždění v pondělí večer Haqqani chválil oběti „mučedníků a fedajínů“ s odkazem na bojovníky zabité při sebevražedných útocích , napsal Khosty na twitteru. Podle mluvčího je Haqqani označil za „hrdiny islámu a země“.


V průběhu války bylo v Afghánistánu zabito 2.401 amerických vojáků a více než 20.000 zraněno. Mnoho z těchto obětí bylo způsobeno sebevražednými taktikami Talibanu, kterým bylo obtížné se bránit, a také silničními bombami (IED).

Mluvčí Talibanu později událost dále vysvětlil takto : „Haqqani řekl všem o vzpomínkách na mučedníky a jejich zbožnosti a skutcích. Nazval je hrdiny věřícího národa.“

Haqqani na ceremonii řekl: „Nyní se ty a já musíme zdržet zrady aspirací našich mučedníků.“

K tomu dochází v době, kdy se Taliban snaží nadále získat mezinárodní diplomatické uznání a zrušení sankcí. Minulý měsíc začal Taliban na Bidenovu administrativu naléhat, aby rozmrazila aktiva v miliardách dolarů , což se nyní zdá stále nepravděpodobnější.

I když Spojené státy dosud neposkytly politické uznání, v posledních týdnech uvedly, že pošlou humanitární pomoc „pro afghánský lid“ – která však bude nutně proudit pod dohledem Talibanu.

(rp,prvnizpravy.cz,south,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif