Slovinský premiér: Není povinností EU pomáhat všem uprchlíkům

zprávy

Šéf Evropského parlamentu David Sassoli veřejně zahájil bouřlivou diskusi se slovinským premiérem, který ve druhé polovině roku 2021 předsedá Radě EU.

Slovinský premiér: Není povinností EU pomáhat všem uprchlíkům
Janez Janša, slovinský premiér
23. srpna 2021 - 09:01
.
Slovinský premiér Janez Janša v neděli ráno na twitteru uvedl, že „EU neotevře pro Afghánistán žádné evropské humanitární ani migrační koridory“.

„Nedovolíme zopakovat strategickou chybu z roku 2015, kdy země EU oznámily svou připravenost přijímat migranty ze Sýrie a dalších severoafrických zemí bez omezení. Pomůžeme pouze těm, kteří nám pomohli během operace NATO. A členské státy EU, které jsou na našich vnějších hranicích a podléhají přílivu migrantů, “dodal Janša.


„Není povinností Evropské unie a Slovinska pomáhat a platit všem na naší planetě, kteří uprchnou, místo aby bojovali za svou vlast," napsal Janša v dalším tweetu 23. srpna. Předseda vlády zveřejnil sérii fotografií amerických zbraní a vojenských vozidel zajatých Talibanem bez boje afghánské armády.

Reagoval na to předseda Evropského parlamentu Sassoli, který prosazoval přiznání statusu uprchlíka v EU maximálnímu počtu prozápadních Afghánců.

„Slovinský předseda Rady EU nerozhoduje o tom, co EU udělá. Všechny naše instituce pracují na určení, jak projevit solidaritu s těmi, které nový režim ohrožuje, nejen s Afghánci, kteří s námi pracovali. Zveme premiéra Janšu k diskusi s evropskými institucemi, jaké by měly být naše další kroky. Všechny naše země se považují za účastníky situace v Afghánistánu a my musíme prokázat solidaritu, “uvedl Sassoli v prohlášení, které v neděli večer zveřejnilo tiskové oddělení EP.

Slovinský premiér reagoval na útok šéfa EP na Twitteru v neděli pozdě večer: „Země EU se musí samy rozhodnout, zda chtějí přijmout novou vlnu migrantů, nebo ne. Nyní v Radě EU existuje nejen shoda, ale dokonce i kvalifikovaná nebo alespoň běžná většina, jak toho dosáhnout. A již nyní projevujeme solidaritu s těmi, kteří s námi pracovali (myšleno afghánský personál misí EU a NATO). “


21. srpna navštívila předsedkyně Evropské komise (ES) Ursula von der Leyenová dočasné přijímací středisko pro afghánské uprchlíky ve Španělsku. Na tiskové konferenci po této návštěvě oznámila, že Evropská unie na setkání G7 příští týden navrhne zvážit schéma mezinárodního přijímání Afghánců. Podle šéfky EK „se v Afghánistánu již stalo uprchlíky 3,7 milionu lidí, 80% z nich jsou ženy a dívky“. Zdůraznila, že EU hodlá projevovat „maximální solidaritu“ přijímáním těchto lidí.

(rp,prvnizpravy.cz,tweet,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 54%
transparent.gif transparent.gif