Skupina ISIS-K z Afghánistánu během půl roku může zaútočit na USA

zprávy

Americká zpravodajská komunita vyhodnotila, že Islámský stát v Afghánistánu by mohl mít schopnost zaútočit na Spojené státy již za šest měsíců, a má v úmyslu tak učinit, řekl v úterý Kongresu vysoký představitel Pentagonu.

Skupina ISIS-K z Afghánistánu během půl roku může zaútočit na USA
Colin Kahl přednáší zprávu o nebezpečí ze strany ISIS-K
27. října 2021 - 09:01

Poznámky Colina Kahla, náměstka ministra obrany pro politiku, jsou nejnovější připomínkou toho, že Afghánistán může stále představovat vážné nebezpečí pro národní bezpečnost pro Spojené státy poté, co v srpnu ukončily svou dvě desetiletí trvající válku porážkou.

Taliban, který vyhrál válku, bojuje proti Islámského státu,  zkoušel vynutit právo a pořádek poté, co se USA stáhly z Afghánistánu, pokusy jsou ale mařeny sebevražednými atentáty a jinými útoky bojovníků Islámského státu.

Ve svědectví před senátním výborem pro ozbrojené služby Colin Kahl řekl, že stále není jasné, zda je Taliban po stažení USA v srpnu schopen účinně bojovat proti Islámskému státu. Spojené státy bojovaly proti Talibanu i proti úderným skupinám jako je Islámský stát a Al-Káida.

„Naše hodnocení je, že Taliban a ISIS-K jsou smrtelní nepřátelé. Taliban je tedy vysoce motivován jít proti ISIS-K. Myslím, že je třeba zjistit jakou mají schopnost účinného boje proti ISIS-K," řekl Kahl s použitím akronymu. pro Islámský stát v Afghánistánu.

Kahl odhadl, že Islámský stát má „kádr několika tisíc“ bojovníků.

Úřadující ministr zahraničí Amir Khan Muttaqi z nové vlády Talibanu uvedl, že hrozba ze strany bojovníků Islámského státu bude řešena. Řekl také, že Afghánistán se nestane základnou pro útoky na jiné země.

Kahl naznačil, že al-Káida v Afghánistánu představuje složitější problém, vzhledem k jejím vazbám na Taliban. Byly to právě tyto vazby, které vyvolaly americkou vojenskou intervenci v Afghánistánu v roce 2001 po útocích al-Káidy na New York a Washington z 11. září. Taliban ukrýval vůdce al-Káidy.

Kahl řekl, že al-Káidě může trvat „rok nebo dva“, než obnoví schopnost provádět útoky mimo Afghánistán proti Spojeným státům.


Demokratický prezident Joe Biden, jehož dohled nad chaotickým koncem války loni v létě poškodil jeho rating, prohlásil, že Spojené státy budou i nadále ostražité vůči hrozbám přicházejícím z Afghánistánu tím, že budou v zemi provádět operace shromažďování zpravodajských informací, které by identifikovaly hrozby od skupin jako al-Káida a Islámský stát.

Kahl řekl, že cílem je tyto skupiny rozvrátit, aby se Islámský stát a al-Káida nestaly schopnými zasáhnout Spojené státy.

„Musíme být ostražití, musíme ty  oragnizace narušit," řekl.

Američtí představitelé přesto soukromě varují, že identifikace a narušení skupin, jako je al-Káida a Islámský stát, je extrémně obtížné bez jakýchkoliv vojáků v zemi. Z Perského zálivu přilétají drony schopné zasáhnout cíle Islámského státu a Al-Káidy.

Kahl řekl, že Spojené státy dosud neměly dohodu se zeměmi sousedícími s Afghánistánem o hostování jednotek pro protiteroristické úsilí.

(rp,prvnizpravy.cz,jeruzalempost,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif