Šance na dialog v krizi na Ukrajině vyčerpány?

zprávy

Krize na Ukrajině v poslední době nabírá výrazné obrátky. Řada pozorovatelů byla poměrně optimistická, když ruská strana signalizovala ochotu jednat, na což Ukrajina reagovala vyjednávacími podmínkami, píše v komentáři na Agoravox Dr.Salem Alketbi.

Šance na dialog v krizi na Ukrajině vyčerpány?
Ilustrační foto
21. ledna 2023 - 06:20

Šance na očekávaný průlom se ale zhroutila po dvou důležitých rozhodnutích: Prvním bylo oznámení ruského prezidenta Vladimira Putina, že nejnovější fregata, Admirál Gorškov, vybavená novými hypersonickými střelami Zirkon, se připojí k ruské armádě a bude součástí ruské armády.

Putin zdůraznil, že rakety fregaty umožní Rusku posílit jeho bezpečnost proti všem hrozbám. Na druhou stranu se Německo a USA dohodly na dodání bojových obrněných vozidel Ukrajině společně s Francií – což je důležitý krok k posílení bojových schopností Ukrajiny v konfrontaci s Ruskem.

Toto rozhodnutí přichází několik měsíců po prosbách z Kyjeva. Je to rozhodnutí, které odráží odhodlání Západu, zejména ve světle změny postoje Německa nadále podporovat Ukrajinu a které toto rozhodnutí označilo za „velké vítězství“.

Rozhodnutí Západu dodat bojová vozidla Ukrajině je reakcí na některé požadavky z Kyjeva, který opakovaně požadoval asi 700 bojových vozidel na podporu pěchotních sil a také 300 západních tanků ke zlepšení schopnosti svých sil pronikat do Ruska.


První žádost již byla vyřízena. Ale západní spojenci se zdrželi dodávek tanků, alespoň prozatím.

Význam tohoto kroku Západu je v tom, že kontrastuje s dřívějšími postoji, ve kterých USA a Německo varovaly před dodávkami obrněných vozidel na Ukrajinu, což Rusko interpretovalo jako eskalaci vůči Rusku, a že tento krok představuje vypočítavé ignorování možné ruská reakce, zejména v reakci na moskevskou hrozbu hypersonickými střelami, která velmi dráždí Západ.


Spojené státy dodaly Ukrajině nejen obrněná vozidla, ale také se dohodly s Německem na dodání systému Patriot americké výroby pro posílení její protivzdušné obrany.

Známky ukazují na postupnou eskalaci západní vojenské podpory Ukrajině, protože šance na vytvoření platformy pro dialog k vyřešení krize se zmenšuj
í.

Je pravděpodobné, že obě strany jsou nyní nakloněny posílení svých vojenských pozic na místě, aby se pokusily vyvinout tlak na druhou stranu, aby zmírnila své nedávno oznámené podmínky a požadavky v jednáních, zvláště nyní, když je všem jasné, že ruská a ukrajinská podmínky pro zahájení jednání jsou obtížně splnitelné.

Je velmi pravděpodobné, že Ukrajina pak bude vybavena západními tanky k útoku na ruské síly, takže ukrajinská armáda půjde z obrany do útoku.


Lehká obrněná vozidla často naznačují, že ukrajinské síly jsou schopnější se bránit, než se bránit ruským tankovým útokům, že mají určitý prostor pro pohyb po městech, klást zálohy, podporovat ofenzívy atd.

Analýza událostí také naznačuje, že válka na Ukrajině bude pokračovat a v příštích měsících možná zesílí. Dá se očekávat, že ukrajinská armáda se bude snažit donutit ruské jednotky ke stažení z území, která okupují, zvláště pokud pak obdrží moderní západní tanky.


Rusko bude také pokračovat v bombardování ukrajinské infrastruktury, aby zvýšilo tlak na ukrajinské vůdce, aby se vzdali.Očekává se, že západní vojenská podpora Ukrajině bude v krátkodobém horizontu pokračovat, zvláště poté, co Německo upustí od neochoty dodávat zbraně přímo do Kyjeva (Německo bylo dříve zapojeno do třístranné swapové dohody, v jejímž rámci Ukrajina nakupovala zbraně).

Jedním z důvodů této další eskalace je, že ruské sázky na snížení vojenské podpory pro Ukrajinu se nevyplatily. Bílý dům nadále poskytuje vojenskou podporu Kyjevu. Ale hranice mezi různými cíli v této složité válce zůstává tenká.

Západ se bojí vyprovokovat Rusko k eskalaci vojenského konfliktu, útoku na atlantické cíle nebo dokonce k použití zbraní hromadného ničení. Každý ví, že Putin se nesmíří s porážkou své armády na Ukrajině.


Proto je cílem ruské a západní strany pravděpodobně patová situace nebo bod zvratu mezi kalkulovanou nebo omezenou eskalací a totální válkou, a záleží také na tom, jak každá strana vnímá to, co považuje za vhodný obchodní bod s minimální strategické ztráty.

Dosažení tohoto bodu by pravděpodobně mohlo způsobit třenice mezi Kyjevem a jeho západními spojenci. Vzhledem k povaze požadavků Ukrajiny jako předpokladu pro jednání je takový nesouhlas zcela předvídatelný. O hodnocení těchto požadavků, které Kyjev považuje za nezbytné pro zahájení jednání a které Moskva kategoricky odmítá, zde nemůže být řeč.

Spíše jde o povahu možného vzorce, který by mohl být přijatelný pro všechny strany k ukončení této války, kterou je za současných okolností často obtížné vyjednat.

Tato debata by mohla být považována za záměrně zpožděnou, protože by mohla otevřít hluboké rozpory nejen na ukrajinsko-ruské straně, ale také na straně Atlantiku, ať už mezi Washingtonem a jeho spojenci nebo mezi Západem a Ukrajinou – zejména pokud jde o vypracování společné dohody. postavení na územích zabraných a prohlášených za anektovaná Ruskem, přijetí či nepřijetí této fait accompli a zajištění zbývajícího ukrajinského území, dostatečné nebo ne, pokud nepřátelství skončí.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif