Rychlá inventura situace v Kábulu

zprávy

Je zřejmé, že „Bidenova“ administrativa se velmi snažila provést nějakou eliminaci škod, ale tím se věci ještě zhoršily, pomyslete na Bidenovy promluvy s národem.

Rychlá inventura situace v Kábulu
Ilustrační foto
31. srpna 2021 - 09:01

Je také jasné, že USA nemohou evakuovat všechny své občany, bez ohledu na bývalé zaměstnance, před vypršením lhůty dohodnuté s Talibanem. Kromě toho Taliban již uzavřel letiště a nedovolil vstup žádným afghánským státním příslušníkům.

Jedna věta, kterou vyslovil ruský analytik o tom, co Biden nazýval „americkými hrdiny“, mi připadala obzvláště vhodná pro současný chaos: „Vojáci se musí stát hrdiny, když jejich velitelé udělají zásadní chybu“. To je téměř vždy pravda, samozřejmě až na výjimky.

Pak je tu nepříliš hrdinská „odveta“, kterou sliboval Biden. Podle místní televize zřejmě americký útočný dron zabil místního bojovníka ISIS, který již řídil auto s výbušninami směrem k letišti. Tento nálet v centru Kábulu také zničil dva domy a zabil tři rodiny, 12 civilistů včetně 7 dětí (ve věku 2 až 10 let)! To „nepomůže  ničemu ani nikoho nepřesvědčí, aby brali hrozby USA vážně. Pamatujete si slogan Takfiri „milujeme smrt víc než ty miluješ život “? Ale nenávist bude po tomto posledním zvěrstvu jen narůstat.Do 1. září bude situace mnoha desítek tisíc kolaborantů, zaměstnanců, místních asistentů atd. a jejich rodin extrémně kritická, pokud nezasáhne nějaká velká moc a nevytvoří tlak na Taliban. Možné, ale ne příliš pravděpodobné.

Musí se zmínit jedna hypotéza: Že sebevražední atentátníci ISIS-K mohli mít komplice uvnitř Talibanu. Pokud budeme Taliban považovat za jednotné hnutí, pak tato hypotéza nedává smysl. Pokud však vidíme Taliban jako volné hnutí různých entit a kmenů, pak to dává mnohem větší smysl. Mějte na paměti, že pět současných „ministrů“ Talibanu jsou bývalí obyvatelé GITMO se vším, co z toho vyplývá…

Pokud jde o Taliban, zdá se, že se skutečně pokouší nejprve obnovit nějaký řád v Kábulu. Také se snaží vysvětlit, co mají v úmyslu udělat. Vypadá to, že nový Taliban je o stupeň výš než ten starý. To neznamená, že je mám rád nebo schvaluji, jen to, co teď pozoruji.


Taliban například slíbil všeobecnou amnestii všem, kteří spolupracovali s USA, ale to znamená pouze to, že je méně pravděpodobné, že by příkazy ke střelbě přicházely shora. Místní „pěšáci“ Talibanu, kteří chodí se zbraněmi, si však jako vždy budou dělat, co chtějí, na místě a mimo kamery mobilních telefonů.

(rp,prvnizpravy.cz,saker,foto:arcj.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif