Roček: Sudičky našeptávají, že USA na Ukrajině neuspějí

zprávy

Názor na další vývoj na Ukrajině, pomineme – li protiruské a protiamerické hysteriky, je více méně dvojí. Jedni očekávají pat, který neposlouží vůbec nikomu, aby nakonec posloužil Číně a na USA nezávislých státech.

Roček: Sudičky našeptávají, že USA na Ukrajině neuspějí
František Roček, publicista
18. ledna 2023 - 06:20

Druzí očekávají něco jako remízu, která ale z dlouhodobého hlediska dopadne ve prospěch Ruska. S rozhodným vítězstvím vojenské protiruské politiky na Ukrajině nepočítá nikdo z těch, kteří se vážně zabývají současnou mizérií světa lidských zvířat.

I na protiruské straně nechtěně sílí pocit, že Zelenskij reprezentuje stádo pitomců, kteří se dali vyhecovat Severoameričany do zbytečné konfrontace. Jde o pocit spíše intuitivní, uvádí publicista František Roček v  komentáři pro Prvnizpravy.cz. Zelenskij svou pózou byl brán jako tiskový mluvčí hrdinů, dnes jde již o stereotyp na úrovni jeho původního povolání – komika.

Připomenul mi to článek, jehož autorem je Brandon J. Weichert. Je geopolitickým analytikem, bývalým zaměstnancem amerického Kongresu a je členem New College na Oxfordské univerzitě.

V článku „Americká strategie neúspěchu přichází na Ukrajinu“ s podtitulem „Americká mise na Ukrajině jde ve fatálních stopách nakonec neúspěšných válečných kampaní v Afghánistánu a Iráku“.

Weichert připomínal: „Jak ukázaly neúspěšné americké operace v Afghánistánu, Iráku, Libyi a Sýrii a v mnoha dalších od roku 1945, plíživá mise může být katastrofální jak pro prestiž americké armády, tak pro její připravenost provádět poslání odstrašovat skutečné velké státní rivaly USA, jmenovitě Čínu, Rusko, Írán a Severní Koreu…

Ponechme stranou jeho kritiku zmatené politiky v Afghánistánu a Iráku a zaměřme se na americko – ruskou válku na Ukrajině.

Obviňování hlupáků

Napsal: „… Zpočátku se zdálo, že cílem Spojených států je shromáždit partnery v NATO, aby odrazili ruskou invazi na západní Ukrajinu v roce 2022. Byla to rozumná strategie – a fungovala. Relativně malá ruská invazní síla o síle 160 000 vojáků se zhroutila pod trvalým tlakem ukrajinských obránců.

Jakmile bude Kyjev zajištěn a přežití vlády prezidenta Volodymyra Zelenského zajištěno, logickým postupem by bylo požádat o mír, vyjednat urovnání, které by udrželo západní Ukrajinu svobodnou a oficiálně postoupilo Rusům rusky mluvící provincie východní Ukrajiny a Krymu.

Přesně v okamžiku, kdy Američané dosáhli svého vytouženého cíle, Washington zdvojnásobil a povzbudil Ukrajince, aby přesunuli svůj cíl z realistické územní obrany na šílený pokus zcela obnovit ukrajinskou kontrolu jak nad východní Ukrajinou, tak nad silně opevněným Krymským poloostrovem.

Nedávno západní vůdci začali otevřeně hovořit o touze vidět prezidenta Vladimira Putina svrženého a Ruskou federaci rozdělenou. Dokonce i za nejlepších okolností, s výjimkou totální světové války, se to nikdy nestane. Ale fantastové ve Washingtonu oklamali sebe a Ukrajinu, aby spáchali strategickou sebevraždu na základě těchto nedosažitelných snů.

Sledováním strategicky negramotných Američanů vše, co Ukrajinci udělají, je, že vysají sami sebe – stejně jako pokladny NATO a zásoby zbraní – a učiní se náchylnými k masivnímu ruskému protiútoku. To je samozřejmě přesně to, co se děje na Ukrajině.

Díky svému úzkému spojení s geopolitickými naivisty ve Washingtonu byla Ukrajina podvedena, aby se vrhla střemhlav do války, kterou nemůže vyhrát proti jaderně vyzbrojenému Rusku, zatímco Západ dělá jen málo pro to, aby se připravil na širší válku, kterou vyprovokoval.“

Povrchní povzdech

Ačkoliv Weichert popisuje rozumně zklamání z americké mocenské politiky, jeho uvažování má bohužel také své meze.

Lze s ním souhlasit, že „…kdyby byl ve Washingtonu během současné krize nějaký dospělý nebo kdyby byl v této době u kormidla bývalý prezident Donald Trump, je pravděpodobné, že by se… válce předešlo. Bohužel, washingtonský establishment není schopen sebeuvědomění.“

Ale nedomyšlená (pozérsky naštvaná) jsou jeho následující slova: „…Tím, že Spojené státy vykastrují americkou moc a postavení ve světě v těchto nekonečných válkách, mají nyní před sebou nelehkou volbu. Buď se Washingtonu podaří vytáhnout zázrak na Ukrajině, nebo Rusové rozdrtí Ukrajinu a pak zlomí vaz alianci NATO – čímž ukončí strategickou pozici USA v Evropě a pravděpodobně zrodí zcela nový světový řád, kde je mnoho mocenských center, na rozdíl od pouze amerických…“

Psát o rozdrcení Ukrajiny je nesmysl. Rozumné by bylo napsat, že Rusko dosáhne svého cíle a obsadí definitivně východ Ukrajiny s rusky hovořícím obyvatelstvem.

Také je nesmysl napsat „zlomí vaz alianci NATO“, protože aliance NATO si zlomí vaz sama svou angažovaností na Ukrajině, která stojí těžké peníze, nákladově těžce doplatí na odříznutí se od ruských surovin, prostě již teď páchá ekonomickou sebevraždu. Je pravda, že odolnost Ruské federace „ukončí strategickou pozici USA v Evropě“, protože USA selžou jako v Afghánistánu a Iráku. Ale doplatí na to blbí domorodci kdesi v primitivní čisti Afriky – myslím tím samozřejmě na Ukrajině.

Až hroby zarostou trávou a budou na ně v poklidu kadit na procházce psi, ukáže se, že demokraté z USA podporovali jeden z nejzkorumpovanějších režimů v Euroasii:

Hlavním problémem Ukrajiny je špatná správa země. Když Ukrajina získala v roce 1991 nezávislost, její HDP na hlavu byl pětkrát vyšší než čínský a nyní je méně než třetinový oproti Číně. Politicky Ukrajina nezvládla své vztahy s vnějším světem. Ukrajinské geografické prostředí diktuje, že musí mít dobré vztahy s Ruskem, ale Ukrajina byla oklamána Západem, od "obyčejné mládeže" až po "literární mládež", a byla neustále sprchována západní propagandou, což vedlo k tvrdé aroganci a pošlapání práv ruské menšiny, což nakonec způsobilo, že země upadla do války.

Ukrajina má úžasné prvenství. Zničila sama sebe, americko – ruská válka na Ukrajině ji jenom dorazila.  

P.S.
Čerstvá informace: Polovině Španělů by nevadilo, kdyby Ukrajina přišla o část území. Padesát procent dotázaných Španělů si myslí, že válka na Ukrajině by měla skončit co nejdříve, i kdyby to znamenalo, že Ukrajinci budou muset předat část území Rusku a udělat ústupky Moskvě. Vyplývá to z průzkumu výzkumu veřejného mínění Euroskopia. Myslí si to lidé na levici i na pravici, čili normální občané.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif