Roček: Je nejlidnatější Čína nebo Indie? Na tom příliš nezáleží

zprávy

V agentuře Bloomberg se objevila ve středu 18. ledna L. P. 2023 zpráva, že Indie už možná předstihla Čínu v roli nejlidnatější země světa.

Roček: Je nejlidnatější Čína nebo Indie? Na tom příliš nezáleží
František Roček, publicista
19. ledna 2023 - 08:22

Ale před zhruba čtyřmi měsíci jsem v indických novinách (3. 10. 2022, maharashtratimes.com) našel nářek, že indické ženy se flákají a začaly vyrábět o 20 % méně mrňousů. Vyplývá z toho něco? Samozřejmě, že vůbec nic, upozorňuje publicista František Roček.  

Populace Indie činila ke konci roku 2022 prý 1, 417 miliardy, podle odhadů World Population Review, organizace zaměřené na sčítání lidských zvířátek. To je o něco více než 5 milionů než 1,412 miliardy, které Čína oznámila světu dne 17.1., kdy úřady oznámily první pokles od roku 1960.

Čína loni ztratila titul největší světové populace ve prospěch Indie, což znamená první pokles počtu obyvatel za 61 let. Podle Národního statistického úřadu se počet obyvatel Číny na konci loňského roku snížil o 850 000, neboli 0,06 procenta.

Čísla jsou relativní v tak velkých zemích. Důležitý je trend. Čísla za jeden či dva roky nehrají žádnou roli.

Mládež má jiné starosti než mít děti


Mezi lety 1980 a 2015 se počet obyvatel Číny zvýšil o 41% z 981 milionů na 1,38 miliardy. Trend se zastavuje, ale v roce 2021 čínská vláda představila politiku tří dětí, aby se pokusila zvýšit porodnost.

Mnoho mladých rodin má tendenci mít méně dětí kvůli vysokým životním nákladům. A také proto, že pro manžele s vyšším vzděláním starat se o více řvoucích mrňousů by znamenalo překážku v kariéře a v pohodlném životě. Též mnoho mladých lidí uzavírá manželství ve vyšším věku.

V Indii si stěžují na pokles výroby dětí též pro vyšší věk pro vstup do manželství, pro zvýšenou míru gramotnosti. Také hra významnou roli snadná dostupnost antikoncepčních prostředků.

V loňském roce čínská vláda nabídla pobídky, jako je snadnější nákup bydlení a lepší vzdělávací služby. Je příliš brzy na to říci, jaký efekt tato opatření budou mít, ale lze předpokládat, že budou následovat další pobídky.

V Číně centrální vláda relativně pevně ovládá státní aparát. Proto připadá v úvahu, že budou v povyšování upřednostňováni človíčci, kteří v rámci rodiny vyrobili 3 a více dětí. Čím více dětí, tím větší šance na příjemnější úřednickou / manažérskou pozici. Podle neoficiálních prognóz větší zájem o výrobu dětí bude ve spíše zemědělském a zatím ještě méně industrializovaném vnitrozemí, než v přímořských technologicky vyspělých oblastech.

Odborníci říkají všední zaříkadlo, že vzhledem k pravděpodobnosti, že pokles počtu a nárůst průměrného věku čínské populace bude pokračovat několik desetiletí, musí Čína modernizovat průmysl, aby udržel hospodářský růst. Podobné řeči se vedou i v EU.Nic není přímočaré

Ale nejedná se jenom o vaginální výrobu dětí. Problémy nejsou přímočaré, jsou součástí složitého komplexu vlivů. Např. začátkem roku 2023 Wang Xiaoping, čínský ministr pro lidské zdroje a sociální zabezpečení, v rozhovoru s médii uvedl, že s cílem poskytnout více plných pracovních příležitostí pro 11,58 milionu čerstvých absolventů bude v letošním roce pokračovat v tom, čemu říká optimalizace politiky zaměstnanosti. Tedy včetně poskytování dotací pro hledání zaměstnání absolventům v obtížích před ukončením školy i po ukončení školy.

Situace je pochopitelná, protože počet pracovních míst v posledních třech letech utrpěl kvůli útoku koronavirové breberky. Dochází k otevírání ekonomiky, protože je odvolána většina protibreberkových opatření. Je to předehra k hospodářskému oživení a důvěra trhu se postupně zotavuje.

V sociologických souvislostech poněkud vzdělanější člověk mě upozornil, že kromě rizikové imigrace pracovních sil nelze vyloučit, že silnější centralizovanější režimy jako v Ruské federaci a Čínské lidové republice budou motivovat čili nutit vybrané firmy (majitele) k dotování různých místních fondů (nadací) podporujících výrobu dětí. Aby v rodině měli oprávněně pocit, že narození a starost o další děti je výhodným zaměstnáním.

Cíl zvýšené výroby dětí v určitých ohraničených spádových oblastech může být doslova adresný, jako např. v Číně mít k dispozici dostatek rekrutů pro armádu. Jejich hodnota by byla potenciálně vyšší tím, že by nepocházeli mladí muži  z dekadentního rozmazleného prostředí přímořských oblastí.

Je to fantazie? V lidském společenství hranice fantazie neexistují, protože neexistují ani hranice reality. Vše se stane, a ještě v širších a horších souvislostech…Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 54%
transparent.gif transparent.gif