Roček: BUM u letiště je pro Američany darem z nebe

zprávy

Američané i Talibanci měli něco společného při úprku NATO a jejich afghánských sympatizantů a sluhů z kábulského letiště.

Roček: BUM u letiště je pro Američany darem z nebe
Ilustrační foto
2. září 2021 - 07:20

Oběma stranám vadil obraz chaosu. Pro Američany to byl signál, že selhali, pro Taliban, že před ním jako před prašivými psy utíkají jejich soukmenovci do zemí západních bezvěrců. Ale naštěstí jim problém s masou utečenců u kábulského letiště vyřeší Islámský stát.


Američané i Talibanci věděli, že velká koncentrace lidí kolem kábulského letiště je ideální k bombovému masakru od sebevraha z Islámského státu. Když na smrtonosné bum bác došlo, nikoho to nepřekvapilo, uvádí publicista František Roček.

V Asia Times k tomu uvedli: „Jak čas běží do 31. srpna, kdy USA a další zahraniční síly opouštějí Afghánistán, komplikace narůstají. Místní pobočka Islámského státu, nadnárodní teroristická skupina, se pokusí zaútočit na americké síly nebo davy na letišti, říkají američtí představitelé… Tisíce cizinců a Afghánců se tam shromáždily ve snaze dostat se branami (na letiště). Tento týden začali ozbrojenci Talibanu v ulicích Kábulu prosazovat novou politiku, která zakazuje Afgháncům bez zahraničních pasů dostat se na letiště. Někteří, kteří mají pasy nebo víza, byli též zastaveni…“

Američtí úředníci na kábulském letišti byli pod silným tlakem, protože se jim ozývali američtí občané z USA,  mnozí jsou vojenští veteráni, kteří pracovali nebo bojovali v Afghánistánu. Chtěli dostat bývalé afghánské kolegy jednoho po druhém do evakuačního letu. „Komunikují s nimi na internetu a žádají kontakty na letiště, aby je dostali dovnitř a do letadla...,“ uváděli v Asia Times.

Zajímavé je, že někteří USmani začali objednávat charterové lety z Kábulu do míst, jako je Makedonie a Albánie, pro své bývalé afghánské soudruhy. A k tomu lze dodat, že to jsou destinace, do kterých rádi nastupují v úvodní fázi džihádisté alias tvrdí islamisté na své plánované cestě do Evropy.

Viz článek z 26. srpna v Asia Times, kde napsali o snaze uskutečnit charterové lety z Kábulu: „Scott Mann, bývalý americký plukovník, který pracuje se skupinou Task Force Ananas, operující z Floridy, řekl televiznímu reportérovi, že jeho kontakty budou pokračovat v této práci i po odchodu amerických sil….“

Asia Times o pár řádků dál uvedl: „…Tyto zběsilé snahy zdůrazňují nepříjemnou pravděpodobnost, že afghánští kolaboranti s USA a spojeneckými silami NATO, budou ponecháni pozadu….“ Čili na místě. Čili budou mít problémy s talibanskou odvetou.

Islámský stát jako spása

Provládní americká mediální agentura VOA News uvedla 26. srpna 2021, že americký ministr zahraničí Antony Blinken ve středu (25. 8. 2021) zopakoval, že Spojené státy vidí při evakuaci potenciální hrozbu ze strany pobočky skupiny Islámský stát v Afghánistánu.

„Je těžké přeceňovat složitost a nebezpečí tohoto úsilí," řekl Blinken na ministerstvu zahraničí. „Působíme v nepřátelském prostředí ve městě a zemi, kterou nyní ovládá Tálibán, s velmi reálnou možností útoku ISIS-K (Islámského státu). Přijímáme veškerá opatření, ale je to velmi riskantní."

Australské ministerstvo zahraničních věcí a obchodu také uvádělo „…pokračující a velmi vysokou hrozbu teroristického útoku", zatímco belgický premiér Alexander De Croo řekl, že jeho vláda ukončila své evakuační operace poté, co se dozvěděly o možném útoku.

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava se v těchto dnech zabývá jevy spojenými s dalším postupem druhé studené války. Považuje letecký most z Kábulu na Západ – do Evropy a Ameriky za nechtěný, ale velmi zajímavý politický a vojenský experiment.

K výše uvedenému doplňuje, že dne 26. srpna se objevilo v digitálním světě, že došlo k výbuchu asi 200 metrů od letištní brány. To byla první zpráva v éteru. K tomu bylo připojeno „…západní vlády již dříve ve čtvrtek varovaly…“

Doubrava k tomu dodává: „To mi potvrzuje humorný postřeh jednoho českého veterána, že v Afghánistánu není problém se mnohdy dozvědět, že proběhne nějaká akce, ale informace bývala k ničemu, protože takové akce hrozí neustále, a nikdy se neví, na kterém rohu ulice se to stane.“

Teroristický výbuch v režii Islámského státu byl očekáván. Sebevražedný atentátník IS u letištní brány zabil nejméně 169 Afghánců a 13 Američanů. Další stovky Afghánců byly zraněny.

Masakr pomohl Američanům i Talibáncům. Po masakru nastalo zmenšení tlaku na kábulské letiště a byl to důvod k omezení evakuačního šílenství. Spokojeni byli především Talibanci. Ti se vztekali, že odlet tisíců Afghánců denně znamená ostudu a odliv mozků vysoce nadaných a kvalifikovaných odborníků – lékařů, inženýrů atp. Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid vyzval Západ, aby nepovzbuzoval vzdělanou elitu k útěku.
Najednou měli Talibanci opodstatněný důvod přísně regulovat pohyb osob poblíž letiště. To museli uznat i evakuační humanisté z NATO.

Taliban byl jistě spokojen i s pokyny západních států: „…USA, Austrálie a Británie varují občany: …Kvůli bezpečnostním hrozbám před branami letiště v Kábulu doporučujeme americkým občanům, aby se vyhýbali cestování na letiště a vyhýbali se letištním branám, pokud k tomu neobdržíte individuální pokyny od zástupce americké vlády," uvedlo v prohlášení velvyslanectví USA v Kábulu..." (VOA News, 26.8.2021)

Islámský stát, proti kterému též bojovaly USA (a jejich kamarádi z NATO), pomohl vyřešit strašlivé dusno kolem letiště. Když bylo 13 amerických vojáků mariňáků, včetně námořního zdravotníka, bylo zabito, pro západní kábulské ozbrojené letušky z NATO to byl důvod k omezení činnosti a přípravě na definitivní stažení z letiště.

Masakr Islámského státu zchladil představy západních naivistům, že tisíce Afghánců by mohly snad v dalších týdnech napochodovat do velkokapacitních vojenských taxíků ke vzdušné cestě do demokratčina.Staré chyby se opakují i dnes

Masakr ulevil zápaďáckým politikům a logistikům i talibánským zplozencům ďábla.

V evakuačním blázinci jako rajská hudba znělo, když „…americký prezident řekl, že situace na místě zůstává "extrémně nebezpečná" a vojenští velitelé sdělili, že další útok je vysoce pravděpodobný v příštích 24 až 36 hodinách," informovala agentura Reuters. Po čtvrtečním výbuchu, při němž zahynuly desítky Afghánců a 13 amerických vojáků, „což byl pro americké vojáky za posledních deset let nejsmrtelnější incident, Biden slíbil, že pachatele dostihne…“ uvedla afghánská ariananews.af/.

Islámský stát jako sebevražedná spása skutečně zafungoval, protože již 28. srpna na letišti zbývalo méně než 4000 vojáků, z 5800 vojáků na vrcholu evakuační mise. Po varování, že může dojít k dalšímu bum bác masakru,  pokleslo množství lidí, kteří se přes brány snažili dostat na letiště. Nakonec na letišti byla asi tisícovka civilistů.

NATOidní humanisté po sebevražedném masakru nemohli protestovat, že k 31. srpnu skončil kábulský letecký most do západního ráje. Zařídil to strach z Islámského státu.

Podle senátora Doubravy smrt lidí nepředstavuje v dnešní době přesycené mediálními zprávami nic mimořádného. Důležité jsou jenom souvislosti, které z toho umí média a politici vytěžit. Výbuch u kábulského letiště je toho dokladem.

Výbuch, ke kterému se přihlásila ISKP (Islámský stát provincie Chorásán), zabil téměř dvě stovky Afghánců. Pro lidi v Evropě to byla více méně jenom zajímavost. Výroba mrtvol v Afghánistánu patří dlouhodobě k hlavním a proto již nudným zprávám. Krátkodobý mediální rozruch byl pouze v době, pokud zahynul v Afghánistánu náš vlastní voják, připomíná senátor Doubrava.

Proto se nelze divit, že reakce USA na útok se soustředila téměř výhradně na smrt třinácti členů americké armády.

Analytici si všimli, že američtí prezidenti nemají individualitu. Představují jenom specifickou politickou funkci v biologickém těle: „…Americký prezident Biden na tiskové konferenci považoval masakr za útok na Ameriku a přísahal pomstu v jazyce, který připomínal prezidenta George W. Bushe po útocích z 11. září: „Také těm, kteří tyto útoky provedli jako každý, kdo přeje Americe újmu, vězte toto: neodpustíme, nezapomeneme. Budeme vás pronásledovat a zaplatíte.  Nenecháme se odradit teroristy, nenecháme je zastavit naši misi…
… V reakci na to byly zahájeny dva útoky dronů v Džalalabádu a Kábulu, při nichž podle americké armády zahynul „plánovač“ ISKP a auto plné nových sebevražedných atentátníků. Průzkum na místě však ukázal, že druhý dron zasáhl dům a zabil deset civilistů. Bylo to obzvláště hořké, protože mnoho Afghánců doufalo, že když už nic jiného, stažení cizích vojsk a převzetí moci Talibanem bude přinejmenším znamenat konec rozsáhlého násilí. Nyní se obávají, že ISKP může zahájit kampaň teroru proti novému režimu v ironické inverzi a USA mohou pokračovat ve svém smrtícím cílení za horizont…“
(Afghanistan Analysts Report)

Útok na Islámský stát pomocí dronů je pro USA dobrým propagandistickým trikem. Nikdo neověří, zda skutečně Američané odpráskli správného zloducha. Naproti tomu kritici těchto útoků upozorňují, že jenom malé procento útoků prokazatelně zasáhlo správný cíl.

Představitel Talibanu řekl pro agenturu TOLOnews, že v důsledku útoku amerického bezpilotního letounu v Kábulu v neděli večer bylo zabito 10 lidí, včetně pěti dětí. Zatímco Ústřední velení Spojených států (CENTCOM) uvedlo, že dron se zaměřil na vozidlo převážející sebevražedné atentátníky Islámského státu, kteří se pokusili zaútočit na letiště v Kábulu. Místní lidé a příbuzní obětí tvrdí, že všichni mrtví jsou civilisté patřící jedné rodině. Podle místních obyvatel byla při útoku zničena dvě vozidla a několik domů. Útok se podle příbuzných zaměřil na auto plné civilistů.

„Kdybych byl s nimi, byl bych také zabit. Můj bratr byl dobrý člověk, byl pro nás jako otec," řekl Ajmal, příbuzný obětí.

„Způsobili děsivý incident. Děti byly zabity, upáleny. Naši sousedé přišli a uhasili požár auta," řekl Aimal, otec oběti…  K incidentu došlo, když otec opustil auto, byly děti uvnitř," řekl Gharibullah, příbuzný obětí… CENTCOM oznámil, že „bylo zahájeno vyšetřování zpráv o civilních obětech...“

Prostě všední drobná lapálie. Takových tam ještě bude.Od masakru k demokracii

Islámský stát poskytl dobrou službu Talibanu i USA také z diplomatického hlediska. Američané se potichu bavili s talibanskými magory již řadu let před uzavřením dohody o americké kapitulaci začátkem roku 2020. Bez ohledu na oficiální politiku budou spolu potichu Talibanci a Američané komunikovat dál. Nevzbudí to pohoršení, protože se musí domlouvat, jak budou dusit teroristy z Islámského státu. Musí přece pomstít 13 mrtvých mariňáků od jedné brány u kábulského letiště.

Někoho může napadnout, že Američané budou též ochotni zaplatit Talibanu za informace proti ruským a čínským konkurentům, ale oficiálně to budou jednání kvůli Islámskému státu.

Suma sumarum Islámský stát se stal koncem srpna se svým sebevražedným bum bác pro Taliban i USA darem z nebe. Že přitom zahynulo na 200 lidí? To se stává.

Informace z tohoto článku se objeví také v nové knize senátora Jaroslava Doubravy o dalším hysterickém zahřívání studené války č. 2.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif