Poblíž vojenské nemocnice v Kábulu zahřměly výbuchy, jsou tam mrtví

zprávy

„Sebevražedný útok se odehrál u nemocnice se 400 lůžky, která se nachází vedle ministerstva veřejného zdravotnictví," řekl svědek incidentu.

Poblíž vojenské nemocnice v Kábulu zahřměly výbuchy, jsou tam mrtví
Ilustrační foto
2. listopadu 2021 - 11:10

Podle místních televizních kanálů s odvoláním na očité svědky následoval další výbuch. Do budovy vstoupila skupina sebevražedných atentátníků a strhla se přestřelka se silami Talibanu. Jsou tam mrtví a zranění..

Bilal Karimi, zástupce mluvčího Islámského emirátu, řekl novinářům, že u vchodu do nemocnice se 400 lůžky v 10. kábulském obvodu došlo k nejméně dvěma výbuchům.

Saeed Khosty, mluvčí ministerstva vnitra potvrdil, že v důsledku výbuchů došlo k obětem na životech, ale nebylo hned jasné, kolik.

K odpovědnosti se zatím nikdo nepřihlásil. Oficiální tisková agentura Bakhtar však citovala svědky, podle kterých několik bojovníků Islámského státu vstoupilo do nemocnice a střetlo se s bezpečnostními silami.

Podle ministerstva vnitra byly mezitím na místo vyslány speciální jednotky Talibanu.Taliban popírá, že by se bývalé afghánské bezpečnostní síly připojily k IS

Hnutí Taliban popřelo zprávy, že by se bývalé afghánské bezpečnostní síly připojily k militantům z teroristické skupiny Islámský stát, uvedl afghánský televizní kanál Tolo News.

Zástupci hnutí Taliban uvedli, že neviděli žádné potvrzení takových prohlášení, uvedl TV kanál.

Již dříve Wall Street Journal uvedl, že malý počet bývalých afghánských zpravodajských důstojníků vycvičených ve Spojených státech a bývalých příslušníků elitních vojenských jednotek se připojil k ozbrojencům místní buňky IS. Údajně je jejich počet relativně malý, ale po stažení amerických jednotek a nástupu Talibanu k moci v Afghánistánu roste.

Noviny vyjádřily obavy, že by bývalí bezpečnostní představitelé mohli prozradit cenné zkušenosti  teroristům.

„Je nemožné, aby se zástupci bezpečnostních sil předchozí vlády přidali k IS... neviděli jsme o tom důkazy a ani to není možné," citovala televizní stanice zástupce hnutí Taliban.

Situace v Afghánistánu se vyhrotila po stažení vojsk USA a NATO. Moc v zemi se chopilo hnutí Taliban, které vytvořilo vlastní vládu.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,aljazeera,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 54%
transparent.gif transparent.gif