Německá ministryně obrany prý rezignuje a kdy Černochová?

zprávy

Německá ministryně obrany Christina Lambrechtová se rozhodla rezignovat. Informuje o tom list Bild s odvoláním na několik zdrojů.

Německá ministryně obrany prý rezignuje a kdy Černochová?
Christine Lambrechtová, německá ministryně obrany
14. ledna 2023 - 06:20

Podle článku podnět k rezignaci vzešel od samotné ministryně, nikoli od vlády. Nyní se rozhoduje, kdy bude rezignace oznámena. Diskutuje se i o nástupci Lambrechtové.

Hrozící rezignaci předcházela bezprecedentní série „průšvihů“ Lambrechtové. Na nový rok shrnula výsledky roku a zmínila i válku na Ukrajině. Zároveň kolem ní vybuchovaly ohňostroje a petardy.

„Rok 2022 nám dal neuvěřitelné úkoly. Ve středu Evropy zuří válka. A v tomto ohledu jsem mohla získat mnoho zvláštních dojmů, mnoho, mnoho setkání se zajímavými a úžasnými lidmi. Za to děkuji z hloubi srdce,“ řekla ministryně za výbuchů petard.

To vyvolalo v Německu bouři rozhořčení, někteří politici požadovali okamžité odvolání Lambrechtové.

  • V prvním rozhovoru po nástupu do úřadu (prosinec 2021) jako šéfka Bundeswehru v BILD am SONNTAG uvedla, že nezná hodnosti Bundeswehru. O pět měsíců později se přiznala "FAS": Stále neznám hodnosti.
  • Když v lednu 2022 kolem 200 000  ruských vojáků pochodovalo před ukrajinskými hranicemi, Lambrechtová  hrdě oznámila dodávku 5 000 přileb na Ukrajinu. Ostuda!Podle průzkumů veřejného mínění zaujímá Lambrechtová  poslední místo v žebříčku mezi 20 německými politiky.

Německé ministerstvo obrany nekomentovalo informace Bildu o možné rezignaci Lambrechtové a označilo tyto údaje za fámy.

Po rezignaci má Lambrechtová nárok na důchod ve výši 5 000 eur (od 65 let).

BILD se dozvěděl, že o nástupci Lambrechtové by se mělo rozhodnout rychle. Jako možná nástupkyně je v současnosti zmiňována vojenská komisařka Eva Höglová(54, SPD).


Zpráva o rezignaci přišla na pozadí silného tlaku , který Západ vyvíjí na německou vládu v souvislosti s dodávkami tanků Leopard na Ukrajinu . Berlín musí tyto dodávky schválit a své Leopardy předat Kyjevu.

(rp,prvnizpravy.cz,bild,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif