Největší teroristický čin proti Německu, ale Berlín nesmí ani pípnout

zprávy

Americký profesor ekonomie Jeffrey Sachs řekl, že vyšetřování novináře Seymoura Hershe o explozích na plynovodech Nord Stream a Nord Stream 2 je věrohodné, a upozornil na neobvyklou reakci Washingtonu.

Největší teroristický čin proti Německu, ale Berlín nesmí ani pípnout
Joe Biden, americký prezident
1. března 2023 - 06:20

Německo zároveň od svých spojenců nedostává dostatek informací o sabotáži plynovodu a vyšetřování není transparentní, řekl poslanec Bundestagu Steffen Kotré.

V rozhovoru pro CNN Sachs poukázal na to, že americká a další vlády odmítly vyšetřování a že neuvedly žádné podrobnosti, které by Hersheův článek vyvrátily.

„To bylo jen banální popření. Řekli, že to byla fantazie, lež, ale neposkytli žádnou alternativu a nepředložili žádná fakta, která by popírala Hersheův článek,“ řekl Sachs.

Podle jeho názoru bylo nesmírně obtížné zorganizovat teroristický útok na zařízení umístěná ve velké hloubce.

„Plynovod je umístěn v hloubce cca 90 metrů. Je to velká, tlustá, těžká ocel obalená v ještě silnějším betonu. Vyhodit do povětří tři ze čtyř ramen potrubí vyžadovalo spoustu výbušnin. Část plánů selhala, protože byl jasný záměr vyhodit do povětří všechna čtyři ramena, ale to ukazuje, jak technicky obtížné bylo to provést. To dokáže jen velmi málo vlád a ta americká je zjevně jednou z nich,“
domnívá se ekonom.

Sachs  připomněl hrozby amerického prezidenta Joea Bidena pozastavením plynovodů Nord Stream v případě konfliktu mezi Moskvou a Kyjevem.

„Američtí politici nenáviděli „Nord Stream". Nenáviděli ho hodně a neuplynul den, aby neřekli, jak ostudný je to projekt," řekl profesor.

Zhodnotil také, že rozhodnutí Švédska odepřít přístup k informacím získaným během vyšetřování teroristického útoku bylo ostudné. Oficiální Stockholm by podle Sachse mohl ve skutečnosti působit jako „zametač“ skrývající vážné důkazy na místě činu.

„Domnívám se, že správnou organizací, která by se tím vyšetřováním měla zabývat, je Rada bezpečnosti OSN, a když jedna země najednou řekne "ne, ne, žádné vyšetřování", bude to docela divné. Tak uvidíme, jestli se tak stane,"
řekl. Sachs a dospěl k závěru, že takové vyšetřování je nezbytné „v zájmu míru a udržitelného rozvoje“.Poškození tří ze čtyř ramen plynovodů „Nord Stream“ a „Nord Stream 2“ bylo zjištěno loni 26. září. Německo, Dánsko a Švédsko nevylučují, že jde o cílenou sabotáží.

Provozovatel „Nord Stream“, společnost „Nord Stream AG“, oznámil, že na plynovodech byly způsobeny bezprecedentní materiální škody a nelze odhadnout, kdy dojde k jejich opravě.

Americký novinář Seymour Hersh 8. února publikoval článek o svém vyšetřování výbuchů na plynovodu Nord Stream. V článku Hersh uvádí, že během vojenských cvičení NATO „Baltops“ v létě 2022 jsou američtí potápěči pod Potrubí „Nord Stream“ nastražilo výbušniny, které o tři měsíce později aktivovali Norové.

Pentagon a Bílý dům oznámily, že Spojené státy s tím nemají nic společného, a ministerstvo zahraničí vyzvalo, aby uvěřilo americkému postoji.


Poslanec Bundestagu Steffen Kotré zároveň řekl, že Německo nedostává od svých spojenců dostatek informací o sabotáži Nord Stream a že se neprovádí transparentní vyšetřování.

„Vyšetřování není transparentní ani není prováděno s náležitou péčí. Důvody jsou zřejmé – nejprve z toho bylo hlasitě obviněno Rusko a pak se vše uklidnilo. Nyní je představitelům německé vlády jasné, že tento teroristický čin mohli provést pouze spojenci,“  řekl Kotré.

Německá vláda s tím podle něj nic nedělá, protože Norsko, Švédsko a Dánsko s ní nesdílejí žádné informace.
Podle Kotrého se média v této situaci stala „hlasem spolkové vlády“.

„Největší teroristický čin proti německé infrastruktuře měl přitáhnout pozornost obrovského množství novinářů. Měli se věnovat investigativní žurnalistice jako celku, ale nic se z toho nestalo,“ zdůraznil německý politik.

Šéf zahraničněpolitického výboru Alternativy pro Německo (AfD) a poslanec Bundestagu Peter Bistron včera řekl, že Berlín musí přiznat, že Amerika není jeho spojencem, pokud sabotovala Nord Stream, jak uvedl americký novinář Seymour Hersh.

„USA poskytují „ochranu“, ale to vše na úkor německých zájmů. Je sobecké ignorovat naše zájmy, proto musí Německo odpovědět a přehodnotit svou zahraniční politiku vůči Spojeným státům,“ řekl Bistron.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 54%
transparent.gif transparent.gif