Naval News: Ruské loďstvo opustilo základnu v Černém moři

zprávy

11. ledna ráno hromadně opustily základnu v Novorossijsku v Černém moři hladinové lodě a ponorky ruského námořnictva. To je velmi neobvyklé a může to naznačovat operace ruské armády na ukrajinském dějišti operací, uvádí informační a analytický portál Naval News.

Naval News: Ruské loďstvo opustilo základnu v Černém moři
Ilustrační foto
13. ledna 2023 - 07:20

Skupina, která opustila základnu, zahrnovala velkou vyloďovací loď (BDK) projektu 11711 „Ivan Gren“ a největší vyloďovací loď v Černém moři „Petr Morgunov“. Ve flotile jsou také všechny tři ponorky Projektu 636.3 Varšavjanka.

„Analýza ukazuje, že vypluly i další válečné lodě, takže v přístavu zůstalo jen několik válečných lodí a podpůrných plavidel. Toto je možná nejprázdnější přístav v Novorossijsku za mnoho měsíců,“ píše se v článku.

Evropští námořní pozorovatelé připomínají, že Petr Morgunov nedávno dopravil náklad do Sevastopolu po „útoku ukrajinských jednotek na Kerčský most 8. října 2022“.

I když se Rusku podařilo provést některé opravy, kapacita mostu zůstává omezená. Výsadkové lodě ruského námořnictva tak mohly být použity jako transportní lodě. Simultánní plavba ponorek však naznačuje, že by to mohlo být víc než jen zásobovací mise,“ spekulují analytici Naval News.

Jedním z vysvětlení by podle nich mohlo být, že hromadný výjezd je cvičením, které má otestovat připravenost posádek. Nebo možná opatření proti blížící se hrozbě. Základna Novorossijsk zatím nebyla v dosahu ukrajinských vzdušných dronů. Na druhou stranu, navzdory odlehlosti od pobřeží kontrolovaného Ukrajinou, je místo nasazení ruského námořnictva v Černém moři v dosahu ukrajinských námořních dronů.

„Jsou to malé čluny bez posádky, naložené výbušninami. Nejvíce jsou známé svým útokem na Sevastopol 29. října. Jeden z těchto námořních dronů zaútočil 18. listopadu na základnu v Novorossijsku. Způsobilo to omezené škody, ale vyslalo signál, že základna je v dosahu UAF,“ domnívají se autoři článku.Rusko již zavedlo zvýšenou ochranu na svých námořních základnách a válečné lodě a ponorky jsou nyní chráněny několika plovoucími ráhnami. Měly by poskytovat ochranu před útoky námořních dronů. Toto vysvětlení se tedy zdá méně přesvědčivé, říkají odborníci.

„Dalším vysvětlením je, že do operace jsou zapojeny úderné prostředky ruského námořnictva. Naposledy jsme informovali o neobvyklém nárůstu aktivity ruského námořnictva v regionu, který předcházel masivním raketovým útokům na Ukrajinu. Ponorky třídy Varšavjanka byly použity k úderům s řízenými střelami Kalibr na Ukrajinu. Ze Sevastopolu byly z velké části staženy v září 2022 po útocích ukrajinských dronů na přístavní město. Stále se vracejí do Sevastopolu, aby nabili rakety Kalibr. Ale tři z pěti ponorek jsou v Novorossijsku několik týdnů," poznamenává Naval News.


Posledním z vysvětlení zvýšené aktivity ruského námořnictva evropští analytici nazývají možnou přípravu na obojživelné vylodění.

„To by mohlo být nasměrováno na jihozápad Ukrajiny, aby se v Podněstří zřídil pozemní most... Ponorky budou zapojeny do širšího průzkumu nebo krycích výsadkových člunů,"
uzavírají.

„V Rusku zbývají přesně naváděné střely na dva nebo tři masivní útoky," řekl v rozhovoru pro RBC-Ukraine Vadim Skibicky, zástupce hlavního zpravodajského ředitelství (GUR).

(rp,prvnizpravy.cz,navalnews,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif