Írán bude těžit z vojenské výzbroje USA ponechané v Afghánistánu

zprávy

Zatímco Američané jsou znepokojeni ztrátou svého vojenského vybavení, které zbylo v Afghánistánu, Írán může mít prospěch z americké vojenské techniky pro výzkumné účely nebo jiné cíle.

Írán bude těžit z vojenské výzbroje USA ponechané v Afghánistánu
Opuštěná technika USA v Afghanistánu
10. září 2021 - 04:20

Když si američtí představitelé mysleli, že Írán zůstane důležitým spojencem, Írán koupil od USA z politických i ekonomických důvodů moderní zbraně a obranné vybavení. Ve skutečnosti byl Írán největším islámským odběratelem amerického vojenského vybavení před islámskou revolucí v roce 1979 a americké vojenské prodeje Íránu se v letech 1972 až 1976 dramaticky zvýšily . Ale od islámské revoluce byl Írán sankcionován velmocemi a nenakupoval další moderní zbraně ze Západu.

Někteří analytici se domnívají , že kolaps afghánské vlády, převzetí Afghánistánu Talibanu a stažení USA vytvořily Íránu příležitost sledovat své regionální cíle v Afghánistánu.

Nedávno zveřejněné některé kontroverzní obrázky na sociálních sítích ukazují kolonu přívěsných vozíků údajně převážejících americkou vojenskou techniku sebranou v Afghánistánu do Íránu.

Na základě neoficiálních zpráv nakoupil Írán od Talibanu Humvee a MRAP (lehká obrněná vozidla) pro výzkum a reverzní inženýrství.

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice poté, co se objevily obrázky ukazující americké obranné materiály v rukou Talibanců.Dny předtím, než se objevily zprávy o údajném nákupu zbraní  Íránem, kongresman James Comer (R-KY) a kongresman Glenn Grothman (R-WI) napsali dopis ministrovi obrany Lloydovi Austinovi, v němž požadovali informace o plánech Pentagonu na obnovu amerických zbraní ponechaných v Afghánistánu.

„Zajímá nás,, jestli má Bidenova vláda plán zabránit Talibanu používat naše zbraně proti USA nebo jejich spojencům nebo je prodávat zahraničním protivníkům, jako je Čína, Rusko, Írán nebo Severní Korea," napsali zákonodárci.

Bývalý prezident Donald Trump navíc uvedl, že „veškeré vybavení by mělo být požadováno a okamžitě vráceno do USA, a to zahrnuje každý cent nákladů ve výši 85 miliard dolarů“.

Přestože se íránské a americké úřady k obrázkům zatím nevyjádřily, je jasné, že pro Bidena představují novou ránu.

Někteří pozorovatelé se domnívají, že Taliban bude potřebovat příliv zahraničních peněz na posílení válkou zmítané afghánské ekonomiky. Rozprodej některých jejich nových trofejí a majetku by mohl Talibanu poskytnout finanční prostředky nezbytné pro provoz veřejného sektoru v Afghánistánu a obnovu infrastruktury země.

„Írán pravděpodobně uzavřel dohody s Talibanem o nákupu některých těchto vozidel a vybavení pro účely výzkumu a reprodukce. Pokud se tedy americké části vrtulníků a letadel dostanou do rukou íránské vlády, změní to život při vývoji vojenských letadel, “ napsal Goran Kesic, analytik zpravodajských služeb na sociální síti.

Ačkoli velitel amerického ústředního velení generál Kenneth Franklin McKenzie mladší  tvrdí,  že americká letadla, která zůstala v Afghánistánu, jsou nefunkční a už nikdy nebudou létat, stále by mohla být užitečná pro reverzní inženýrství Íránu nebo jiných amerických protivníků.

Měsíce před kolapsem afghánské vlády zvýšil Írán své diplomatické působení vůči Talibanu. Některé zprávy tvrdí, že Írán poskytl Talibanu vojenskou podporu ve snaze urychlit stažení USA ze země. Teherán taková tvrzení odmítl .


„Írán poskytl Talibanu finanční podporu a školení," řekl vysoký představitel obranných zpravodajských služeb během tiskového briefingu Pentagonu o zprávě agentury Defence Intelligence Agency (DIA) o Íránu.

Některé zprávy naznačují, že v posledních letech Írán a Taliban spolupracovaly nezávisle na svém společném americkém nepříteli. Pokud tato spolupráce bude pokračovat, lze očekávat, že některé americké vojenské vybavení, ať už nepoužitelné nebo ne, bude dodáno do Íránu k reverznímu inženýrství.

Podle představitelů Talibanu je pod kontrolou extremistické skupiny 2.000 obrněných vozidel, včetně amerických Humvees, a až čtyřicet letadel - potenciálně včetně helikoptér Black Hawk a vojenských dronů.

Uvidí se však, jestli se americké zbraně dostanou do rukou jiných ozbrojených skupin, jako je Al Kajda - teroristická nemesis Spojených států - a jestli má Bidenova vláda plán zabránit tomu, aby tyto zbraně byly použity k poškození amerických  národních zájmů.


(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 34%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 54%
transparent.gif transparent.gif