Budapešť chce po Ukrajině zastavení pronásledování etnických Maďarů

zprávy

Státní tajemník maďarského ministerstva zahraničí Tamas Menzer uvedl, že maďarská vláda požadovala, aby ukrajinské úřady okamžitě „zastavily zvěrstva“ proti etnickým Maďarům v Zakarpatí.

Budapešť chce po Ukrajině zastavení pronásledování etnických Maďarů
Tamas Menzer, státní tajemník maďarského ministerstva zahraničí
20. ledna 2023 - 07:20

Již dříve byly v zakarpatském Mukačevu odstraněny maďarské vlajky, demontovány znaky a nápisy v maďarštině a ředitel školy byl odvolán. Ukrajinské úřady také rozebraly sochu mytologického ptáka Turula, považovaného za jeden ze symbolů Maďarska.

Státní tajemník uvedl na facebooku, že maďarská vláda plně nechápe, „jak mohou protimaďarská rozhodnutí pomoci Ukrajině v konfliktu s Ruskem“.

Menzer napsal, že zatím k „nepřijatelným událostem“ došlo pouze v Mukačevu. Maďarské úřady podle něj doufají, že „nebudou muset řešit podobné akce na jiných místech“.
Nedávno v článkui The Financial Times bylo napsáno, že nepřátelství Maďarska a Ukrajiny ohledně zákona o vzdělávání podkopává jednotu Evropské unie vůči Rusku. Kyjevský zákaz vzdělávání v menšinových jazycích, většinou zaměřený na rusky mluvící osoby, se odrazil ve více než 100 školách pro etnické Maďary na západní Ukrajině.

(rp,prvnizpravy.cz, fb,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif