Borell: EU nezbývá nic jiného než mluvit s Talibanem

zprávy

Evropské unii nezbývá než mluvit s Talibanem, který převzal moc v Afghánistánu, řekl šéf diplomacie EU Josep Borrell. Dodal, že Brusel se bude snažit koordinovat akce s vládami zemí EU za účelem organizování diplomatické přítomnosti v Kábulu.

Borell: EU nezbývá nic jiného než mluvit s Talibanem
Josep Borrell, šéf diplomacie EU
15. září 2021 - 06:20

„Afghánská krize ještě neskončila. Abychom měli jakoukoli šanci ovlivnit události, nemáme jinou možnost, než se spojit s Talibanem, “ řekl Borrell Evropskému parlamentu ve  Štrasburku.

„Závazek neznamená uznání. Ne, zaujmout znamená mluvit, diskutovat a pokud možno souhlasit, “dodal. Žádná země zatím vládu Talibanu neuznala. Pouze tři země uznaly jejich vládu, když  v letech 1996-2001 poprvé ovládly  Afghánistán .

V pondělí vysoká komisařka OSN pro lidská práva (UNHCHR) Michelle Bacheletová uvedla, že Taliban porušuje své sliby a mimo jiné nařizují ženám, aby zůstaly doma, zbavovaly teenagery přístupu ke vzdělání a pokračovaly v domácích prohlídkách svých bývalých nepřátel.Merkelová chce jednání s Talibanem o evakuaci. Do Německa přišlo z Afghánistánu 20 zločinců.

Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala v neděli Taliban, aby hovořil o pokračování evakuace z Kábulu. Hlava vlády by se chtěla dostat ven z ...

Na rozdíl od ujištění  Talibanu, že práva žen budou i nadále dodržována, byly ženy během posledních tří týdnů postupně stále více vytlačovány z veřejné scény,“ řekla Bacheletová na zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě.

Rovněž vyjádřilo zklamání nad složením vlády sestavené Talibanem, kde není ani jedna žena a v které dominují Paštunové, hlavní etnická skupina v Afghánistánu.Na některých místech v Afghánistánu dostali dívky starší 12 let zákaz chodit do školy a ženám bylo nařízeno zůstat doma. Jak poznamenala Bacheletová, je to podobné metodám, které Taliban používal v letech 1996-2001.

Komisařka Bacheletová také řekla, že ozbrojenci nedodrželi svůj závazek udělit amnestii bývalým úředníkům a bezpečnostním pracovníkům napojeným na předchozí vládu. Nevyhýbají se ani sledování svých protivníků

(rp,prvnizpravy.cz,tvp,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 39%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 47%
transparent.gif transparent.gif