Amerika roky živila korupci v Afghánistánu. Je to překvapení?

zprávy

Zdálo se, že USA znovu a znovu upřednostňují bezpečnost před úsilím v boji proti kleptokracii. Ale nakonec se nedostalo ani jednoho.

Amerika roky živila korupci v Afghánistánu. Je to překvapení?
Ilustrační foto
24. srpna 2021 - 10:40

Náhlý kolaps vlády v Afghánistánu, stejně jako tragické obrazy Afghánců, kteří se snaží uprchnout z moci narůstajícího Talibanu, přiměly politiky a americké komentátory hledat odpovědi . Někteří viní administrativu ze zpackané evakuace. Jiní vinili současné i minulé prezidenty, a to buď z uzavírání pohodlných dohod nebo z ignorování poučení z předchozích amerických povolání.

Rychlé vítězství Talibanu lze přičíst mnoha faktorům. Ale ten, který se objevuje v mnoha zprávách, kterému se v současné době věnuje ale velmi malá pozornost, je korupce.

Konkrétně jde o druh korupce, kterou USA po mnoho let podporovaly, rády podporovaly pokřivené úředníky a zastavovaly protikorupční vyšetřování, protože běžní Afghánci bojovali a sledovali, jak úředníci bohatnou a bohatnou. Přestože korupci lze jen stěží popsat jako jediný důvod rozpadu afghánské vlády, je to konzistentní řada více amerických správ a prvek, který USA důsledně přehlížejí.

Není to tak, že by USA nevěděly o druhu korupce, která explodovala během americké okupace, ani o roli, kterou Washington sehrál při podpoře kleptokratického systému. Před několika lety vydal zvláštní generální inspektor pro obnovu Afghánistánu (SIGAR) komplexní zprávu zkoumající, jak USA rozdmýchávaly plameny elitní dravosti a korupce na vysoké úrovni v Afghánistánu po invazi v roce 2001. Podrobnosti ve zprávě o 164 stranách jsou ohromující, a to nejen proto, jak jasně ilustrují, jak důkladně zkorumpovaná je vláda podporovaná USA stala.Zpráva podrobně popisuje vyšetřování, které se dotklo jednoho z asistentů bývalého afghánského prezidenta Hamida Karzaje, jak si vyžádal úplatek, aby zablokoval samostatné vyšetřování korupce. Poradce byl propuštěn a případ byl nakonec stažen - ale ne dříve, než The New York Times odhalil, že byl tajně na výplatní listině CIA. Jak uvádí zpráva SIGAR: „V době zatčení a propuštění byl zaveden vzorec: Afghánští úředníci na vysoké úrovni, kteří byli podezřelí z korupce, se často vyhýbali zatčení nebo stíhání popužitím úplatku na zablokování vyšetřování.“

Nedlouho poté začaly proudit zprávy o tom, že CIA také začala doručovat „pytle s penězi“ přímo afghánské vládě. Náčelník štábu za prezidenta Karzaiho daboval „duchařské peníze“ a velká část šla přímo pro zkorumpované vojáky a politiky. Další analýza zjistila, že nejméně 40 procent z tisíců smluv ministerstva obrany, celkem desítky miliard dolarů, skončilo v rukou zločineckých syndikátů a úředníků. Jak řekl jeden americký úředník: „Největším zdrojem korupce v Afghánistánu byly Spojené státy.“

Kdo vlastně zahájil afghánskou válku - a kdo by chtěl, abyste na to zapomněli

I když američtí úředníci nebyli přímo zapojeni do předávání peněz pokřiveným politikům, Washington vypadal více než šťastný, že viděl i druhou stranu, zatímco afghánští představitelé inkasovali za toto spojení. Například poté, co se Kábulská banka, jedna z hlavních finančních institucí v zemi, se ukázala být o něco více než Ponziho schéma - s politicky propojenými afghánskými osobnostmi, které odsávaly téměř 1 miliardu dolarů prostřednictvím fiktivních společností - USA platily za to, že pokračovaly ve vyšetřování a vymáhání ukradeného majetku. Jak však jasně ukazuje zpráva SIGAR za rok 2016, nikdy z toho nic nebylo: „Afghánská vláda nakonec neutrpěla žádné zásadní ztráty, pokud jde o finanční podporu od dárců, za to, že neodpovídala a nezískala významný majetek od politicky propojených jednotlivců. kteří podvedli afghánský lid.


Zdá se, že tento vzorec funguje léta, přičemž USA upřednostňují obavy o bezpečnost před bojem proti spirále korupce. Jak zpráva SIGAR uzavřela, „Spojené státy přispěly k růstu korupce tím, že do afghánské ekonomiky vložily desítky miliard dolarů, používaly chybné postupy dohledu a uzavírání smluv a spolupracovaly se zhoubnými silovými makléři. Za vlády podporované USA ze země odešly miliardy dolarů nelegálních fondů, které tečou do hotspotů pro praní špinavých peněz, jako je Dubaj, aby je bylo možné „očistit“. I když USA uznaly korupci jako pokračující hrozbu pro afghánskou stabilitu," jak uvádí SIGAR, „bezpečnostní a politické cíle soustavně odrážely silné protikorupční akce“. Nebo jak shrnul Washington Post v roce 2019 „USA zaplavily [Afghánistán] penězi - a poté zavíraly oči nad problémem, který živily“.

A místní Afghánci si toho začali všímat. Jak řekl jeden afghánský kontakt Sarah Chayesové , autorce klíčové knihy o korupci v Afghánistánu: „Předpokládáme, že Amerika chce korupci. Nemáme jiný způsob, jak to vysvětlit ... jak se Amerika zachovala sama. “ Taliban této reality využil a zjistil, že před nimi chřadne jakákoli ozbrojená opozice, a zdánlivě neochotně pokračovat v boji jménem žalostně zkorumpované vlády. Cestu Talibanu výrazně usnadnila skutečnost, že významné procento afghánských obranných sil existovalo pouze na papíře , a to vše proto, aby finance proudily pokřiveným vojenským velitelům a jejich politickým podporovatelům.

Mělo by to být nějaké překvapení? Mělo by být překvapením, že Taliban najde snadnou cestu do Kábulu? Mělo by být překvapením, že ochota USA podporovat kleptokracii v Afghánistánu skončila jenom údivem v našich tvářích, nebo že by se zkorumpovaná vláda klientského státu zhroutila, jakmile její patron odejde?

(rp,prvnizpravy.cz,nbc,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif