Americký zpravodajec: Ruská ofenzíva bude pro Ukrajinu „koncem“

zprávy

Bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty Scott Ritter nejen varoval, že Rusko eskaluje svou speciální vojenskou operaci na Ukrajině, ale že to bude mít za následek „jatka, masakr“ pro Ukrajinu.

Americký zpravodajec: Ruská ofenzíva bude pro Ukrajinu „koncem“
Ilustrační foto
20. ledna 2023 - 06:20

Jeho prohlášení přichází v době, kdy po jmenování Valerije Gerasimova velitelem celé ukrajinské kampaně koluje spousta spekulací, přičemž prvořadou myšlenkou je, že došlo k „přeskupení“.

Ruské ministerstvo obrany 11. ledna oznámilo přeskupení velitelů vedoucích válku na Ukrajině, přičemž generálním velitelem kampaně se stal generál Valerij Gerasimov, náčelník ruského generálního štábu. Bývalý velitel Sergej Surovikin je nyní jedním z jeho tří zástupců.

„Nastal čas, kdy bylo mobilizováno, vycvičeno a vybaveno 300.000 záložníků. Rusko se připravuje změnit povahu konfliktu,“
řekl Scott Ritter, bývalý zpravodajský důstojník americké námořní pěchoty, který sloužil v Perském zálivu během operace Pouštní bouře a v Iráku, kde dohlížel na odzbrojení ZHN.

Ritter řekl, jak se generální štáb Ozbrojených sil Ruské federace evidentně připravuje na rozšíření speciální vojenské operace na Ukrajině na plné válečné úsilí. Podle jeho zkušeností nedošlo k velkému ruskému neúspěchu, jak  nám západní média namlouvala, a spíše umístění Gerasimova do jeho pozice je známkou toho, že se vojenská operace na Ukrajině rozšíří.

Bývalý zpravodajský důstojník věří, že Rusko dokončí demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny v roce 2023. Gerasimov, který má větší zodpovědnost, je toho důkazem.

„Až Rusko dokončí tuto současnou vojenskou kampaň, věřím, že ukrajinská armáda bude fyzicky zničena," řekl. „Tragicky to znamená, že o život přijdou desítky tisíc, ne-li statisíce ukrajinských vojáků. Bude to masakr, ale rozhodli se pro to, aby zaplatili tuto cenu.“

Varoval také, že pravděpodobně dojde k „specializované strategické letecké kampani“ s cílem zničit Ukrajinu natolik, že „nebude existovat žádný životaschopný fungující národ“. Ritter vysvětlil, že si to vynutí konečný kolaps Zelenského režimu a umožní nové vládě, aby se dostala k moci a přijala kapitulaci.

Pro úspěšnou další fázi rozšířeného tažení je však nejvhodnější někdo se zkušenostmi Gerasimova, který přispěje ke zlepšení efektivity rozhodování a koordinace akcí ruských ozbrojených sil v bojové zóně a jejich zajištění.Přestože Rusko již svého velitele mělo, jeho pravomoc nepokrývala celou škálu úkolů nezbytných pro úspěšnost vojenské operace. Vzhledem k tomu, že se Rusko evidentně připravuje na velkou ofenzívu, je třeba rychle vyřešit mnoho problémů, jako je efektivní zásobování vojáků zbraněmi a vybavením, evakuace raněných a další.

Připomínáme, že velitel vzdušných sil, armádní generál Sergej Surovikin, který byl v říjnu 2022 jmenován velitelem ukrajinské vojenské operace, byl odpovědný pouze za jednotky, které byly přímo v předních liniích bojů. Některé vojenské jednotky zapojené do bojových operací, zejména letectvo a námořnictvo, se však nacházely mimo oblast operace, což způsobovalo určité problémy při koordinaci rozhodnutí a synchronizaci akcí.


Nyní bude Gerasimov na zemi mezi svými vojáky v první linii. V moderní válce je fyzická přítomnost nejvyššího vojenského velitele na bitevním poli výjimečná, zejména s ohledem na hybridní povahu moderních konfliktů, které umožňují vyspělé technologie. Technologie však nemohou zcela nahradit vojáky na zemi a přítomnost Gerasimova jistě masivně zvýší morálku.

Vzhledem k tomu, že Gerasimov bude mít větší vliv na zajištění lepší koordinace ruských vzdušných, pozemních a námořních sil proti ukrajinské armádě, lze bezpečně předpokládat, že dojde pravděpodobně na jaře k vyostření konfliktu. To je také v souladu s Ritterovým přesvědčením, že totální zničení ukrajinského státu je nevyhnutelnou událostí v roce 2023.

Právě z tohoto důvodu se Západ pouhé týdny před prvním výročím vojenské operace snaží poslat ukrajinské armádě množství ofenzivních obrněných vozidel a dalšího vybavení, přestože existovaly počáteční obavy, jak Rusko zareaguje. Bohužel pro Západ však válka na Ukrajině dospěla do fáze, kdy se veškeré nové vybavení rychle mění v kovový šrot.

Nyní se současná situace pro Ukrajinu ještě více ztíží přeřazením Valerije Gerasimova.


(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif