Afghánský odboj dobyl zpět tři regiony v Pandžšíru

zprávy

Oddíly Fronty národního odporu (FNS) v severní provincii Pandžšír, která se nepodřídila radikálnímu hnutí Taliban, dobylo tři regiony v této oblasti, informoval Afghanistan Times

Afghánský odboj dobyl zpět tři regiony v Pandžšíru
Z Pandžšíru
11. září 2021 - 06:20

Podle jejích zdrojů milice vrátily kontrolu nad okresy Dara, Abshar a Paryan ležící v severní a severovýchodní části Pandžšíru. Jak bylo upřesněno, během urputných bojů byly „zničeny desítky militantů Talibanu“.

Taliban zahájil rozsáhlou operaci k nastolení kontroly nad Afghánistánem poté, co USA na jaře oznámily své rozhodnutí stáhnout své ozbrojené síly ze země. 15. srpna rezignoval afghánský prezident Ašraf Ghaní a opustil zemi a Taliban vstoupil do Kábulu bez boje. Síly nesouhlasící s mocí radikálů zorganizovaly v Pandžšíru odpor vedený Ahmadem Masúdem . Bývalý viceprezident Amrullah Saleh , který se prohlásil úřadující hlavou státu, vyzval k jeho podpoře .


Mluvčí Talibanu Zabihullah Mudžahid dříve oznámil, že se Pandžšír dostal pod plnou kontrolu Talibanu, a proto válka v Afghánistánu skončila. Masúd zase řekl, že konfrontace s radikály pokračuje a vyzval všechny obyvatele Afghánistánu k celonárodnímu povstání. Jak upřesnil mluvčí milice Ali Maisam Nazari , odpor se přesouvá k taktice partyzánské války. Později zdroj agentury TASS v Pandžšíru uvedl, že v této oblasti stále probíhají intenzivní boje a že většina obyvatel provincie kvůli agresivním akcím Talibanu opustila své domovy a vydala se vysoko do hor.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)


Anketa

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano 40%
transparent.gif transparent.gif
Ne 14%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 46%
transparent.gif transparent.gif