Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Drsné počasí dokonale prověřilo dřevorubce na Horečkách

Drsné počasí dokonale prověřilo dřevorubce na Horečkách

Po tříleté pauze se do přírodního Amfiteátru na Horečkách, který se nachází na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic, vrátila oblíbená akce Svátek dřeva.

Z akce
10. srpna 2022 - 12:00

Letošní už osmý ročník, díky velmi deštivému a chladnému počasí, prověřil především dřevorubce, kteří se utkali v tříkolové dřevorubecké soutěži. Zároveň byla v sobotu 6.srpna 2022 nejen v Amfiteátru, ale i na přilehlých loukách, k vidění lesní a zahradní technika, terénní čtyřkolky i pracovní náčiní do lesa i na zahradu. Organizátoři i letos připravili bohatý doprovodný program věnovaný především rodinám s dětmi. V prostoru rozlehlého areálu bylo rozmístěno osm soutěžních stanovišť a už po třetí si na Svátku dřeva zasoutěžily také rodinné týmy ve štafetovém závodu, jehož hlavní výhrou byl zážitkový poukaz na prodloužený víkend na horách. Závěr celodenní akce patřil koncertu kapely Michal Tučný Revival Band z Frýdku-Místku.

Dřevorubci se do prostoru horní části amfiteátru začali scházet už po 8 hodině ranní v připravené dřevorubecké aréně. Celodenní nabitý program měl odstartovat v 9.00 hodin prvním kolem dřevorubecké soutěže, do které se letos přihlásily čtyři dvoučlenné týmy. Bohužel díky vydatnému dešti s větrem museli pořadatelé zahájení všech aktivit posunout až na desátou hodinu, kdy měl být už jen slabší, nicméně vytrvalý déšť. Každý ze soutěžících se v co nejkratším čase musel vypořádat s několika úkoly. Nerozhodovala jen rychlost, ale také přesnost a způsob provedení. V prvním kole to bylo pět na sebe navazujících disciplín: výměna lišty a řetězu motorové pily, řezání volně stojícího polena, setkání řezu, štípání špalku a zásek sekyry na přesnost. V druhém kole dřevorubci odvětvovali kmen a patřila zde i divácky atraktivní disciplína kácení stromu na cíl.

Třetí kolo soutěže probíhalo na pódiu Amfiteátru, kde se všichni soutěžící utkali v jedné disciplíně, a to řezání na čas jednomužnou pilou břichatkou. Na celkový průběh soutěže dohlížel hlavní rozhodčí Stanislav Červenka a jeho kolegové, Karel Turoň a Pavel Stachura. Absolutními vítězi dřevorubecké soutěže, kteří těsně po 17. hodině pozvedli nad hlavy cenné trofeje a motorové pily značky Stihl a Husquarna, se stali Josef Stodola a Pavel Noga. Pavel Noga si odnesl také ocenění za nejlepšího závodníka ve všech disciplínách prvního soutěžního kola a odvětvování. Druhé místo obsadila dvojice Libor Byrtus a Prokop Sikora, kteří si odnesli ochranné přilby Stihl a Husquarna, originální trofeje a dárkové tašky. Třetí příčku obsadil tým ve složení Václav Krkoška a Jaroslav Gottvald. Václav Krkoška převzal ocenění za nejlepšího závodníka v disciplíně řezání pilou břichatkou. Tito závodníci obdrželi kromě trofejí také sekerky Stihl a Husquarna. Čtvrtou příčku obsadili závodníci Jan Hlaváček a Martin Hub, který se stal nejlepším závodníkem v kácení stromu na cíl. Ceny vítězům předali za hlavní partnery Milan Hrubý ze společnosti Agrocar a David Lipka ze společnosti Lipka HQ, dále místostarostka obce Trojanovice Iva Vrtalová a hlavní rozhodčí Stanislav Červenka. „Borci, kteří se letos zúčastnili soutěže dřevorubeckých týmů, byli opravdu špičkoví. S některými jsem se už setkal na jiných prestižních soutěžích, jako je například Slezský dřevorubec. Pokud mohu ten letošní ročník popsat v krátkosti...skvělé časy, velká přesnost a rychlost," řekl v závěru akce hlavní rozhodčí Stanislav Červenka.

Po finálovém kole dřevorubecké soutěže se už po čtvrté konala oblíbená štafetová soutěž rodinných týmů. Navzdory nepříznivému počasí se soutěže nakonec zúčastnilo pět rodinných týmů. Snad poprvé byl každý rodinný tým z jiného města. V tomto napínavém souboji, který už probíhal za mohutné podpory diváků, se utkaly rodiny z Nového Jičína, Frenštátu pod Radhoštěm, Orlové, Turnova nebo také prarodiče s vnuky až z Prahy. Všichni soutěžili v několika disciplínách, do kterých se musel zapojit každý člen rodiny. Hlavní cenu, což byl prodloužený víkend na horách, kterou věnovala společnost Agrocar, nakonec v těsném a vyrovnaném souboji vybojovala rodina Polínkova z Orlové, která se této soutěže účastnila už po třetí a obhájila tak své vítězství z roku 2019. Na druhé příčce se jen těsně umístila rodina Prašivkových z Frenštátu pod Radhoštěm, kteří z rukou Milana Hrubého převzali věcnou cenu.Po jedné hodině divákům v dřevorubecké aréně třináctiletý Slezský norik Jurášek, jehož majitelem je Jan Hlávka, předvedl jak probíhá stahování dřeva koněm v lesním terénu. Tradičně k této akci patří prezentace lesní a zahradní techniky, pracovních nástrojů, terénních vozů různých značek a také bohatý doprovodný program. Na své si přišly především děti. Na celkem osmi stanovištích, které byly rozmístěny po celém areálu, soutěžily v různých disciplínách. Na organizaci soutěží se podíleli vedle společností Lipka HQ a Agrocar, také Siemens Elektromotory Frenštát, Cyklosport Prašivka, Technické služby nebo frenštátské Turistické informační centrum. Martin Hlaváč prověřoval znalosti velkých i malých návštěvníků v myslivosti a s mistrem republiky Martinem Kobylkou si mohli všichni zastřílet z luku. Na vedlejší louce bývalého areálu zdraví měli návštěvníci možnost vyzkoušet si jízdu na čtyřkolkách Polaris, prezentovala se také firma Chytré základy a pro každého kdo si chtěl vychutnat výhled na okolí pod velkým skokanským můstkem byla připravena mobilní vířivka s horkou vodou a sauna v sudu od firmy Sudoland.

Svátek dřeva pořádali už po osmé Město Frenštát pod Radhoštěm prostřednictvím Městského kulturního střediska a Technických služeb, Obec Trojanovice, společnosti Agrocar a Lipka HQ. Dřevo na jednu ze soutěžních dřevorubeckých disciplín věnovala dřevo firma Frenwood. Hned po vyhlášení vítězů dřevorubecké soutěže proběhlo tradiční losování festivalové tomboly, která se losovala z dětských herních kartiček. Více než padesát hodnotných cen, věnovaných partnery a sponzory akce, vykouzlilo úsměv na tváři mnoha dětem
i jejich rodičům. Závěr programu letošního Svátku dřeva patřil hudebnímu vystoupení kapely Michal Tučný Revival Band z Frýdku-Místku. Ta si svým vystoupením naprosto získala frenštátské publikum, které si nestárnoucí písně z repertoáru Michala Tučného zpívalo po celou dobu koncertu společně s kapelou.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Zuzana Kalinová, Frenštát pod Radhoštěm.

(rp,moravskoslezskenovinky.cz,foto:Z.Kalinová)Je řešením krize demise současné vlády?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
30%